CK Víkend PLUS lyžařské zájezdy 2019

img
 Kronplatz - Alta Badia - Sella

Lyžařské zájezdy Kronplatz, Alta Badia a Sella ronda: sjezd bez hranic

Kronplatz - Alta Badia - Sella

Lyžování v areálu Kronplatz je tím nejlepším, co vám Jižní Tyrolsko nabízí. 360° výhledy z hory, speciální dětský park a 105 km ultraširokých sjezdovek. Relaxační i prudké černé sjezdovky uspokojí všechny lyžaře od dětí po profíky. Ubytování v penzionech a hotelech u Brunecku umožňuje vychutnat lyžování nejen na Kronplatzu, ale i v blízké Alta Badii a Sella Rondě a dalších střediscích Dolomiti Superski. Lyžování v Itálii nemůže být pohodovější.

Kronplatz

IMG

 

Italské lyžařské středisko Kronplatz - Plan de Corones se nachází v severní části Dolomit, v oblasti Südtirol - Alto Adige, u města Bruneck - Brunico, cca 30 km od dálnice Brenner - Bolzano a je součástí společnosti Dolomiti Superski.

Kompaktní hora s převahou méně náročných, ale širokánských sjezdovek (celkem 105 km) oslní počtem kabinkových lanovek a bezprecedentní péčí o sjezdovky včetně ojedinělého výkonného systému zasněžování. Do údolních vesniček na úpatí stékají 4 dlouhé sjezdy, přičemž třešničkou pro experty je dvojice 5km černých sjezdovek Sylvester a Hernegg.

Kronplatz si tak právem přivlastňuje název "skiareál číslo 1 v jižním Tyrolsku" a heslo "vše pro lyžaře a zejména pro děti" je zde patrné ve všech směrech.

Sjezdovkový terén Kronplatzu má vše, co si můžete navymýšlet – superlehké modré ranveje na vrcholu, dlouhé červené do Olangu i příkré krpály spadající o 1 300 výškových metrů do Brunecku. Celý vrchlík hory je zejména z východní a jižní strany jednou velkou, denně žehlenou sjezdovkou, která budí dojem, že je širší než delší. Rostoucí návštěvnost si vyžaduje rozšiřování plochy – nedávno o pikantní, černou trať Piculin (odkud je možnost využít skibusovou linku do Alta Badie a na Sella Rondu).

Na severní straně stoupá z Reischachu na vrchol dvojice kapacitních kabinek, jež lemují dvě náročné pětikilometrové černé sjezdovky – klikatější Sylvester s neustále se měnícím sklonem a přímější, až dálniční Hernegg. V horní části se k nim přidává ještě široká červená ranvej, obsloužená další kabinkovou lanovkou (Gipfelbahn).

Navzdory sportovním parametrům těchto tratí je ale Kronplatz ideální horou pro pohodově-carvingové sjíždění – celá polovina sjezdové plochy, zejména na jihovýchodní straně spadající do Olangu a k průsmyku Furkelpass, je modročervená až modrá. Spodní třetina 6kilometrového sjezdu do Olangu je pak poctivě červená. Kratší černý slalomák se nachází na Furkelpassu, odkud sjíždí i dlouhá červeno-modrá trať až do St. Vigilu, kde navazují lanovky na pahorek Piz de Plaies s dominující příjemně členitou červenou tratí, ostrým černým slalomákem Erta a černou tratí Piculin s extrémně prudkou střední pasáží.

Hýčkanými návštěvníky jsou tu i děti. Pro ty nejmenší je přímo na vrcholku (v závětří restaurace, mající i velkorysý dětský salónek s vlastním menu) dětský park s figurkami, pokročilejší kličkují po slunném a prostorném svahu směrem na Olang. Na severním úpatí Kronplatzu je cvičná louka s dětskou kabinkovou lanovkou Korer-Express, podobně i na jihozápadním úpatí v St. Vigilu. Výukový program pro mrňata od 3 let je postaven na hrách, zábavě a každodenních soutěžích.

Velmi vítaným přírůstkem k lyžařské infrastruktuře je v Reischachu vybudovaný akvapark Cron4 s hydromasážními zařízeními, venkovním vyhřívaným bazénem se slanou vodou a dětskou sekcí s tobogánem.

Počet horských hospůdek s terasami, samoobslužných restaurací i křepčivých barových hříbků dokonce převyšuje počet sjezdovek.

Kronplatz je sněhově spolehlivým i v úplných okrajích sezóny, která trvá od konce listopadu nejméně do poloviny dubna – umění zdejších pistérů je na alpské špičce, takže pravidelně lze dlouho před Vánoci i okolo Velikonoc sjíždět po precizně vysněžených sjezdovkách až do údolí.

 

Alta Badia

  • www.altabadia.org
  • ski mapa
  •    
  • modré:   70 km
  • červené:  53 km
  • černé:     7 km
  • celkem: 130 km
  • výška: 1.324 - 2.778 m n.m.
IMG

 

Lyžařské středisko Alta Badia se nachází v cca 30 km jižně od Kronplatzu a tvoří jednu ze čtyřech částí lyžařského okruhu Sella ronda.

Jednu z nejrozsáhlejších plně propojených oblastí Dolomit s drtivou převahou kratších, mírných až středně prudkých sjezdovek rámují opravdu impozantní horské kulisy Dolomit.

Lyžařský areál se rozvíjí po oblých vrcholcích nad údolím Badia, jímž se vine hlavní osa v podobě vyšňořených turistických městeček – Pedraces, La Villa, San Cassiano, Corvara a Colfosco. Kolem nich je utkána hustá pavučina 130 km sjezdových vláken, jež se vinou rozsáhlými zvlněnými loukami a několika lesními průseky.

Sjezdovkám vládne modrá a červená s carvingovou příchutí, nejkrotčeji působí oblast mezi průsmykem Campolongo, Corvarou a San Cassianem. Z vrcholu Piz la Ila do La Villy naopak stéká černá „výzva“ Gran Risa, kterou si za svůj každoroční cíl zvolil i Světový pohár. Krásná široká, ale členitá černá spadá i z kóty Vallon (2 550 m) v masivu Selly. Směrem do Corvary pak na ni navazuje dlouhá červená. Kratší tratě se sportovními úseky se najdou i nad Colfoscem na úpatí skalní homole Sassongher.

Lyžařský rozlet není omezen ani hranicemi střediska. Z okolních průsmyků se sjezdovky spouští do dalších oblastí, z passo Gardena do Val Gardeny a z Passo Campolongo do Arabby. Alta Badia je tak jako stvořena pro lyžařskou turistiku. Kolem dokola zdejší horské dominanty – masivu Sella – vede legendární okruh Sella Ronda.

Údolí kdysi bývalo těžko přístupnou končinou, o čemž svědčí původ zdejších nejstarších obyvatel – Ladinů. Ti jsou podobně jako Rétorománci pradávnými alpskými usedlíky, kteří byli z dostupnějších údolí vytlačeni už starověkými nájezdníky.

 

Sella ronda

IMG

 

Okruh nese jméno podle skalní skupiny Sella, kolem které se nachází 4 nejvýznamější skiareály společnosti Dolomiti Superski : Val Gardena, Alta Badia, Arabba a Val di Fassa. Areály jsou vzájemně propojeny a čítají více než 400 km sjezdovek v té nejkrásnější části centrálních Dolomit.

Kolem masivu Sella jsou vyznačeny dvě trasy umožňující během dne provést okruh přes všechna střediska. Ve směru hodinových ručiček je to oranžová trasa dlouhá cca 26 km, v opačném směru pak trasa zelená, dlouhá cca 22 km.

Největším lákadlem jsou výhledy na nejznámější vrcholy Dolomit: Marmolada, Piz Boe, Sasso Lungo nebo Civettu. Trasa je vedena vetšinou po modrých a červených sjezdovkách, návštěvu Sella rondy je však možno vylepšit zajížďkami na sportovní sjezdovky v Arabbě, v Santa Christině či v La ville, případně na Marmoladu.

Pro realizaci okruhu Sella ronda je zapotřebí celoplošný skipas Dolomiti Superski.

 

Lyžování a lyžařské zájezdy 2019 v Itálii       Ing. Martin Jindrák - CK Víkend PLUS, Valdecká 84, 268 01 Hořovice, tel. 311 510 136     webdesign: Martin Jindrák