CK Víkend PLUS lyžařské zájezdy 2020

img

 

 

Lyžování La Thuile - La Rosiere - prázdné sjezdovky zalité sluncem

 

Oblast se nachází na konci italského údolí Val d'Aosta, nedaleko Mont Blancu. Celková délka sjezdovek 150 km je rovnoměrně rozdělena na italskou část La Thuile a na francouzskou část La Rosiere, které jsou vzájemně propojeny a tvoří tak společnou oblast nazývanou Espace San Bernardo.

Náš čtyř nebo pětidenní skipas platí pro obě části, navíc je v ceně možnost libovolný jeden den navštívit skibusem nedaleké atraktivní středisko Courmayeur - Mont Blanc.

Lyžařský areál je ukázkovou koncentrací protikladů italského a francouzského lyžování – úpravou sjezdovek počínaje a značením náročnosti sjezdovek, sněhovými poměry a počasím konče. Mezi obřími savojskými areály je Espace Bernard se svými 150 km docela prcek, ale středně náročnému lyžaři vystačí a navíc se vyhne typickému lomozu přelidněných lyžařských megacenter.

Italská strana areálu přitom nejlépe vyhoví méně až středně zdatným jezdcům. Nejstrmější svahy se soustředí do spodních partií areálu La Thuile a dále pak na francouzskou stranu nad La Rosiere. Staré centrum La Thuile je proměněné v příjemné turistické letovisko, satelitní ubytovací komplex Planibel zase přiléhá přímo k lanovkám. Sjezdovky jsou tu obvykle poloprázdné, přičemž velká část červených jsou lehké, nenáročné tratě ideální pro pohodové kroužení. Poměrně efektivní systém expresních lanovek obsáhne celý areál, takže se lze vyhnout těm pomalu jedoucím. Z okrajové čtvrti Planibel stoupá přibližovací kabinka do mezipatra Les Suches, odkud se zpět lesem řítí ty nejstrmější zdejší tratě (černé Diretta, Tre), delším obloukem pak červené). Z Les Suches pak vede na hřeben s vrcholem Belvedere několik dalších sedaček a vleků, obsluhující pohodové modro-červené terény nad hranicí lesa. Na odvrácené straně hřebene jsou sjezdovky o něco strmější a s atraktivnějším volným terénem. Italské svahy leží ve většině nad 2 000 m n. m., jsou otočené k severu až východu a mají rozsáhlé zasněžování. Francouzské svahy – za průsmykem Malého Sv. Bernarda – jsou otočené k jihu a tamější červené jsou opravdu poctivé. Atraktivním zpestřením freeridového lyžování je heliskiing (nejlepším spotem je rutoir), který je povolen jen v Itálii. Helikoptéra vás vysadí na italském území, ale sjezd se absolvuje po francouzských svazích.

Oblast je známa výtečnými sněhovými podmínkami a vysokou pravděpodobností slunného počasí.

Pokud nepatříte k příznivcům lyžování ve Francii, máte zde ideální možnost si z italské strany "do Francie třeba jen nahlédnout" a dál si užívat až do pozdního odpoledne skvěle upravované a poloprázdné sjezdovky na italské straně.

Lyžování a lyžařské zájezdy 2019 v Itálii       Ing. Martin Jindrák - CK Víkend PLUS, Valdecká 84, 268 01 Hořovice, tel. 311 510 136     webdesign: Martin Jindrák