CK Víkend PLUS lyžařské zájezdy 2020

img

Lyžování Val Gardena a Alpe di Siusi - lyžařská dovolená v srdci Dolomit

Val Gardena

  • www.seiseralm.it
  • ski mapa
  •    
  • modré:   51 km
  • červené:100 km
  • černé:   25 km
  • celkem: 176 km
  • výška: 1.060 - 2.518 m n.m.
IMG

 

Jedna z nejrozsáhlejších, i když ne zcela kompaktních sjezdových ploch v Dolomitech se rozprostírá po svazích romantického údolí Val Gardena, nad nímž ční stinná stěna Sasso Lunga. Vrchol Ciampinoi soustředí černé sjezdovky, Seceda nebo Danterceppies středně náročné a poklidný Seiser Alm ty ještě mírnější – vždy s lanovkami na úrovni doby, o komplexním zasněžování nemluvě. Žádaná adresa znamená vyšší ceny a vytknout by se dal Gardeně i celkově dost čilý ruch, lyžařským pozitivem jsou moderní a kapacitní lanovky stejně jako 175 km z velké části propojených tratí.

Z městeček St. Christina a Wolkenstein kabinky ošplhávají vrchol Ciampinoi (2 254 m), z něhož se do všech stran vrhají černé sjezdovky, jež jsou neodolatelným pokušením dobrých lyžařů. Trať Saslong každoročně prověřuje i lyžařskou elitu při mužském sjezdu Světového poháru. Nad tím vším bdí z třítisícové výšky ohromná stěna Sasso Lunga. Ze sousedního skalnatého pahorku Piz Sella spadají krotší červené terény, ale stejně oblíbené a rušné, neboť tudy probíhá safari Sella Ronda. Ten způsobuje velké vytížení i na protilehlé stráni, po níž se z vrcholku Dantercepies vine nádherná dlouhá a jemně proměnlivá červená sjezdovka.

Klidnějším zákoutím je areál Seceda (2 514 m), přístupný ze St. Ulrichu i ze St. Christiny kabinkovými lanovkami (stanice lanovek na Ciampinoi a Secedu na opačných koncích města spojuje metro). Nejatraktivnější je široká červená stráň přímo z vrcholu obhospodařená rychlou 4sedačkou. Sjezd do St. Ulrichu se ve spodní polovině své 10km délky změní v cestu a dlouhá modrá trať do St. Christiny je taktéž vhodná pro rekreační kroužení. Ze Secedy je nejhezčí pohled na Sasso Lungo, z druhé strany se nad areálem tyčí četné zuby skalní skupiny Geisler.

Pod obrovitou stěnou Sasso Lunga se rozkládá i největší louka v Alpách – Seiser Alm. Díky síti lanovek dosyta uspokojí chutě rekreačních jezdců od začátečníků až po středně pokročilé. Z údolí je louka zpřístupněna dvěma větruodolnými kabinkovými lanovkami, nahoře o komfort lyžařů pečují rychlé sedačkové lanovky.

Tuto oblast je navštěvujeme jeden den na některých zájezdech do severních Dolomit, nebo je možné sem přelyžovat v rámci zájezdů do Val di Fassa nebo Alta Badia .

 

Sella ronda

IMG

 

Okruh nese jméno podle skalní skupiny Sella, kolem které se nachází 4 nejvýznamější skiareály společnosti Dolomiti Superski : Val Gardena, Alta Badia, Arabba a Val di Fassa. Areály jsou vzájemně propojeny a čítají více než 400 km sjezdovek v té nejkrásnější části centrálních Dolomit.

Kolem masivu Sella jsou vyznačeny dvě trasy umožňující během dne provést okruh přes všechna střediska. Ve směru hodinových ručiček je to oranžová trasa dlouhá cca 26 km, v opačném směru pak trasa zelená, dlouhá cca 22 km.

Největším lákadlem jsou výhledy na nejznámější vrcholy Dolomit: Marmolada, Piz Boe, Sasso Lungo nebo Civettu. Trasa je vedena vetšinou po modrých a červených sjezdovkách, návštěvu Sella rondy je však možno vylepšit zajížďkami na sportovní sjezdovky v Arabbě, v Santa Christině či v La ville, případně na Marmoladu.

Pro realizaci okruhu Sella ronda je zapotřebí celoplošný skipas Dolomiti Superski.

 

Lyžování a lyžařské zájezdy 2019 v Itálii       Ing. Martin Jindrák - CK Víkend PLUS, Valdecká 84, 268 01 Hořovice, tel. 311 510 136     webdesign: Martin Jindrák